Brama garażowa decyduje nie tylko o estetyce budynku, ale znacząco podnosi jego funkcjonalność. Brama z napędem jest wygodna w użytkowaniu – aby ją otworzyć, nie trzeba nawet wysiadać z samochodu. W przypadku garaży w bryle budynku niezwykle ważna jest dobra izolacja termiczna bram garażowych – zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi w 2021 roku współczynnik przenikania ciepła bramy nie może przekraczać 1,3 W/(m²K).
Warto zatem wybierać ocieplane bramy garażowe wypełnione pianką poliuretanową, która idealnie dopasowuje się do kształtu paneli i szczelnie wypełnia każdy zakamarek. Co prawda zakup ocieplanej bramy wiąże się z wyższymi kosztami, ale jest to wydatek, który szybko się zwraca – niższe są bowiem koszty ogrzewania.
Bardzo często współczynnik przenikania ciepła dla skrzydła bramy jest niższy niż dla całego systemu. Dzieje się tak dlatego, że ciepło może uciekać w miejscach łączeń, czyli przez szczeliny wokół ościeżnicy i w progu. Właśnie dlatego bramy metalowe coraz częściej wyposażane są w komplet uszczelek umieszczanych wokół całego obwodu oraz w miejscu styku poszczególnych segmentów – stosowane są uszczelki obwodowe, międzysekcyjne i dolne.
Bramy garażowe dopuszczone do obrotu na terenie UE muszą mieć znak CE poświadczający zgodność z obowiązującymi normami. O wymogach stawianych bramom garażowym mówi norma PN-EN 13241. Bramy są sprawdzane przez instytut certyfikujący, który weryfikuje odporność na napór wiatru oraz wilgoć. O bezpieczeństwie użytkowania bram traktuje norma PN-EN 12453:2002. W kwestii bezpieczeństwa niezwykle ważne są systemy antywłamaniowe.