Ogrodzenia panelowe cenione są ze względu na swą różnorodność rozwiązań, jak również trwałe i funkcjonalne zabezpieczenie terenu zarówno przed wtargnięciem nieproszonych gości, rabunkiem, jak i spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Istotą dobrze wykonanego ogrodzenia panelowego jest jego właściwy montaż. Jak przebiega montaż krok po kroku?
Ogrodzenia panelowe zbudowane są z gotowych modułów, które praktycznie zaraz po zakupie można użyć do montażu na terenie posesji. Istnieje kilka rodzajów ogrodzeń panelowych. Różnią się one między sobą nie tylko kształtem, ale też materiałem, z którego są wykonane. Wyróżnia się panele stalowe i drewniane, z których najmniej problemów w użytkowaniu stanowią te pierwsze.
Ogrodzenia panelowe ze stali występują w kilku rodzajach do wyboru. Mamy zatem możliwość wykorzystania paneli 2D, 3D, jak również paneli z podmurówką. Zaletą ogrodzeń z metalu jest możliwość nadania im oryginalności i estetycznego wyglądu poprzez pomalowanie ich na dowolny indywidualnie przez klienta wybrany kolor. Stosując odpowiednio do miejsca użytkowania ogrodzenia sposób malowania, można uzyskać ciekawe i trwałe formy wykończenia posesji.
W pierwszym kroku należy zadbać o wyrównanie terenu pod ogrodzenie, postawienie słupków i wykonanie podmurówki. Zniwelowanie różnic w poziomie gruntu pozwoli uniknąć niedopasowania ze sobą paneli, a w przypadku furtek, i bram trudności w ich działaniu. Po oczyszczeniu i wyrównaniu terenu przystępuje się do pomiarów i ostatecznego rozplanowania poszczególnych elementów ogrodzenia, zaczynając od umiejscowienia wsporników początkowych i narożnych. Po tej czynności przychodzi czas na dołki i słupki, w tym jeśli zakłada to projekt posadowienia podmurówki prefabrykowanej. Po ustabilizowaniu gruntu należy przystąpić do mocowania paneli do słupków, zwykle przy pomocy obejm, skręcanych za pomocą nakrętek zrywalnych.